Seminarium meteorytowe

Seminarium meteorytowe

26 września w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach, odbyło sie seminarium meteorytowe organizowane przez Zespół Szkół Nr1 im. Legionów Polskich w Kozienicach.
Wzięło w nim udział ponad 250 uczniów ze szkół podstawowych i średnich z terenu gminy Kozienice. Jak zwykle było to okazja do podsumowania całorocznej pracy stacji bolidowej PFN76 działającej w ramach Polskiej Sieci Bolidowej. Operatorzy stacji, Dominika Petryka i Szymon Dec, przedstawili uczestnikom spotkania cel działania stacji, wyjaśnili na czym polega praca operatorów.
W kolejnej prelekcji Zbigniew Tymiński z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Ośrodka Radioizotopów POLATOM i Polskiej Sieci Bolidowej, opowiedział o misjach kosmicznych powracających z próbkami materii kosmicznej i ich znaczeniu dla badań naukowych. Ostatnie wystąpienia dotyczyło Mikołaja Kopernika i jego teorii. Opowiadał o tym dr Waldemar Ogłoza z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Na zakończenie uczestnicy mogli sprawdzić wiedzę zdobytą na seminarium. Ponad 120 osób wzięło udział w quizie, a najlepsi wygrali certyfikowane okazy meteorytów.
Wykładom towarzyszyła wystawa meteorytów z kolekcji Zbigniewa Tymińskiego.
Partnerem wydarzenia była Enea.

Skip to content