NARODOWE CZYTANIE W PSP nr 1

NARODOWE CZYTANIE W PSP nr 1

W piątek, 8 września, w dzień poprzedzający finał 12. odsłony Narodowego Czytania, społeczność naszej szkoły wzięła udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu. Każdego roku Para Prezydencka wskazuje konkretne dzieło do Narodowego Czytania, łącząc jego tematykę z obchodzonym aktualnie jubileuszem.
W tym roku do czytania wybrano „Nad Niemnem” Eliy Orzeszkowej. To jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Informacji dotyczącej tej akcji dokonał nauczyciel-bibliotekarz podczas wizyty w bibliotece.
W naszej szkole na lekcji języka polskiego czytaliśmy „Legendę o Janie I Cecylii”. W klasie VIIIa, VIIb, VIb uroczystość poprzedzona została prezentacją przygotowaną przez nauczyciela języka polskiego wyjaśniającą istotę tej popularnej w całej Polsce akcji, promującej polską literaturę oraz odczytaniem listu Prezydenta RP. Jan i Cecylia są przykładem nowego, nieznanego dotąd heroizmu- heroizmu pracy. Praca, wysiłek w ulepszaniu życia, otaczającego świata jest równie ważna i wartościowa jak walka zbrojna. Świadczy o tym gest króla, który zwykle nadając szlachectwo rycerzom, tym razem obdarzył nim rolnika.
Uczniowie z uwagą słuchali legendy. Okazuje się, że powieść z XIX wieku nie straciła na swojej aktualności i wartości.
Barbara Mikos
Paulina Zawadzka
Wiesława Sitkowska
Małgorzata Baczyńska-Kordas

Skip to content