Wycieczka do Łodzi

Wycieczka do Łodzi

Uczniowie klas 8 kolejny raz skorzystali z ministerialnego programu Poznaj Polskę. Dnia 13 i 14 grudnia br. udali się na wycieczkę do Łodzi.
Pierwszym punktem zwiedzania były zapory na rzece Pilicy, które utworzyły Zalew Sulejowski. Zbiornik ten pełni funkcję retencyjną ale również wykorzystywane są jego walory turystyczne. Podziwianie Łodzi zaczęło się od pięknej palmiarni, uczniowie obejrzeli rośliny klimatu równikowego i podzwrotnikowego a ich soczysta zieleń kontrastowała z zimową scenerią otaczającego ją parku. Następnie zobaczyli starą przemysłową dzielnicę Księży Młyn, gdzie poznali warunki życia pracowników fabryk należących do fabrykanta Scheiblera. Równie duże wrażenie zrobił na wszystkich zupełnie inny krajobraz, nowoczesny budynek dworca kolejowego Łódź Fabryczna. Ostatnim punktem tego dnia był spacer szlakiem wielokulturowej Łodzi po ulicy Piotrkowskiej. Wszyscy zachwycali się starymi, piękne zdobionymi kamienicami. Nocleg w doskonałym hotelu w centrum miasta umożliwił podziwianie bardzo kolorowego świątecznego oświetlenia.
Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania Imperium kolejnego łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego. W Pałacu Poznańskich, gdzie mieści się Muzeum Miasta Łodzi uczniowie podziwiali piekne salony i ich zabytkowe wyposażenie. Następnie obejrzeli odnowione budynki fabryczne, gdzie mieści się ogromne centrum kulturalno-handlowe – Manufaktura. Ostatnim punktem zwiedzania było Centralne Muzeum Włókiennictwa, które znajduje się w Białej Fabryce Geyera. Jest to największe w Europie muzeum poświęcone włókiennictwu i historii tkactwa. Poza oryginalnymi maszynami i krosnami, uczniowie zobaczyli też wyroby odzieżowe ostatniego 50-lecia. Podróż po Łodzi była również okazję do poznania krajobrazu wielkomiejskiego. Zadowoleni uczniowie pod opieką pani Wiolety Caban, Renaty Gołdy. Pauliny Zawadzkiej i Grażyny Wach wrócili do domów.

Skip to content