Wycieczka do Kazimierza Dolnego

W dniu 17 listopada 2022 roku klasa 5a i 5b pod opieką wychowawców p. W. Caban, p. I. Staromłyńskiej oraz p. G. Potenta wyjechały na wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Pierwszym punktem zwiedzania był kręty, malowniczy wąwóz z silnie rozwiniętą siecią odsłoniętych korzeni i pni starych drzew. Następnie uczniowie zwiedzali Muzeum Przyrodnicze Oddział Muzeum Nadwiślańskiego. Muzeum mieści się w budynku dawnego spichlerza zbożowego z XVI wieku.

Podczas zwiedzania uczniowie podziwiali wspaniałą faunę i florę z terenu Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego. Następnie dzieci zwiedziły ruiny zamku wraz z zabytkową basztą. Obecnie na wzgórzu kazimierskim znajdują się tylko ruiny monumentalnej budowli, która powstała za panowania Kazimierza Wielkiego. Pierwotnie była to budowla obronna. Ze szczytu baszty uczniowie podziwiali piękny widok na Kazimierz i dolinę Wisły.Schodząc ze wzgórza zamkowego zajrzeliśmy do kościoła farnego św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, który dumnie góruje nad rynkiem. To najważniejsza miejska świątynia, która skrywa w sobie naprawdę unikalny skarb. Są to najstarsze, zachowane w całości, organy w Polsce, które wykonał Szymon Lilius około 1620 roku. Instrument mimo upływu lat zachowuje pełną zdolność koncertową.Wycieczkę zakończył spacer po średniowiecznym brukowanym rynku. Rynek otoczony jest z trzech stron kamienicami. Będąc na rynku zwróciliśmy uwagę na trzy budynki: dwie kamienice Przybyłowskie (Mikołaja i Krzysztofa) oraz kamienicę Celejowską.
Po intensywnym dniu udaliśmy się na zasłużony obiad. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.
Wycieczka została dofinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki z programu „Poznaj Polskę”.