Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

Po raz pierwszy „Dzień Liczby Pi” obchodzono w 1988 roku,  w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa. Datę święta wyznaczono na dzień 14 marca  z powodu skojarzenia, z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w Stanach Zjednoczonych w następujący sposób :  „3.14”.
Od 1988 roku święto liczby Pi  stało się dość popularne w kręgach matematyków , obchodzone jest też 22 lipca, jako „Dzień aproksymacji Pi”, według zapisu daty [pic]≈3,1428. Słowo aproksymacja oznacza -przybliżenie.
Patronami tego święta są : Albert Einschtein i Wacław Sierpiński –  polski matematyk, gdyż obaj urodzili  się dokładnie 14 marca.

W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły, zaangażowani w międzynarodowe obchody ,,Dnia Liczby Pi” bawili     się  w nawlekanie na nitkę koralików, w takiej kolejności, jak kolejność odpowiadających im cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi (oczywiście w odpowiednich kolorach), szyfrowali teksty z zastosowaniem rozwinięcia Ludolfiny oraz przygotowywali prezentacje o tej najsłynniejszej, sławetnej liczbie.  Ta niecodzienna praca domowa z matematyki, sprawiła uczniom wiele satysfakcji i radości, pobudziła ich wyobraźnię oraz zdolność logicznego myślenia. Pokazała, że matematyka to bardzo inspirująca dziedzina nauki, w końcu nazwana, nie bez powodu ,,Królową Nauk!”.

Ilona Staromłyńska

A oto kilka przykładów uczniowskich prac:

• Laura K.
  • Maja N.