11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, to bardzo ważne i radosne święto państwowe. Obchodzimy je dla upamiętnienia powrotu Polski na mapy świata w 1918 roku – po 123 latach zaborów. Przez wszystkie lata niewoli Polacy nie pogodzili się z utratą własnej państwowości i przeciwstawiali się zaborcom organizując zbrojne powstania, walcząc na frontach I wojny światowej, ucząc dzieci języka polskiego i polskiej historii, przekazując kolejnym pokoleniom polskie tradycje i obyczaje, bo przecież:

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy!”

Narodowe Święto Niepodległości jest uroczyście obchodzone w naszej szkole. W tym dniu szczególnie pamiętamy o symbolach narodowych: godle, biało–czerwonych flagach i kotylionach oraz hymnie. Akademię rozpoczęło odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”, następnie została przedstawiona prezentacja multimedialna przypominająca okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę, uczestnicy akademii wysłuchali wierszy przygotowanych przez uczniów z klas: VI a, VII c, VII b pod kierunkiem pana Jacka Cichowskiego oraz pieśni patriotycznych zaśpiewanych przez chór szkolny pod kierunkiem pani Ewy Izdebskiej, która zadbała również o oprawę plastyczną.

Małgorzata Baczyńska-Kordas

Wiesława Sitkowska

Skip to content