23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto wszystkich czytelników, bibliofilów, miłośników książek.

23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto wszystkich czytelników, bibliofilów, miłośników książek.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO i obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data – 23 kwietnia, jest symboliczna dla literatury światowej -w ten dzień zmarli wybitni poeci: Miguel de Cervantes i William Szekspir.

Zawsze, ale w tym dniu szczególnie, należy pamiętać o zaletach czytania książek:

  • czytanie pomaga rozwijać język, słownictwo, poprawia ortografię;
  • czytanie uspokaja i redukuje stres, poprawia koncentrację;
  • czytanie rozwija myślenie, pobudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć;
  • czytanie dostarcza nam wiedzy o innych krajach, kulturach, historii, technice, przyrodzie i o wszystkim o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej;
  • czytanie pozwala lepiej wyrażać myśli, rozumieć innych i świat;
  • czytanie to wartościowe spędzanie czasu – szczególnie ważne w dobie pandemii.

Dlatego zachęcajmy do czytania dzieci starsze i czytajmy dzieciom młodszym. „Bez względu na to, ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą jaką możesz zrobić dla przyszłości swojego dziecka, oprócz okazywania mu miłości (…) jest codzienne głośne czytanie”.

Linki do stron z bezpłatnymi książkami i lekturami szkolnymi, które wspomogą proces edukacji, bądź uprzyjemnią pobyt w domu:

https://lektury.gov.pl/

https://wolnelektury.pl

http://www.chmuraczytania.pl/

Zapraszamy również do biblioteki szkolnej, gdzie czkają książki mądre, wartościowe, pęknie ilustrowane!

Skip to content